Jautājumi & atbildes par sniega pūtējiem

Sniega pūtēji

Šobrīd Latvijas tirgū ir pieejami vairāki motorizēta veida sniega tīrītāji. Apskatīšu tos, kas pieejami mūsu veikalos.
Sniega pūtēji mēdz būt kā atsevišķa tehnikas vienība, gan arī uzmontējami uz dārza traktoriņa vai raidera. Sniega pūtēji ir pieejami ar dažādu jaudu motoriem 5zs līdz pat 11 zs benzīna dzinējiem. Arī šo benzīna motora ražotāji ir vairāki, pārsvarā gan tirgū ir pieejami Briggs &Stratton dzinēji, kas izgatavoti ASV. Traktoram un raiderim pievienojamie sniega novākšanas agregāti iedalās sniega pūtējos un sniega lāpstās. 
 
Izvēloties sniega novākšanas agregātu, ir jāapzinās tie darbi, ko vēlēsieties ar to darīt, ja ir nepieciešams no rīta notīrīt pa nakti uzsnigušu sniegu no piemājas bruģa, tad var pietikt ar 5zs sniega pūtēju. Te gan jāpiemin, ka šie mazie sniega pūtēji ir aprīkoti ar gumijotiem sniega arkliem, kas ir saudzīgi pret celiņu seguma materiāliem, bet ir bezspēcīgs pret salipušu un smagu sniegu. Ja vēlaties attīrīt jau palielāku platību, kur var būt liels un smaga sniega daudzums, tad ir jāizvēlas jau agregāts ar vismaz 8Zs jaudu un robota metāla sniega arklu. Šie aparāti jau ir aprīkoti ar gaitas mehānismu, kas atvieglo darbu. Sniega pūšanas attālums var būt pat līdz 10 metriem. Sniega pūšanas virziens un attālums ir maināms. Šāda tipa sniega pūtējus var izmantot arī tad, ja nepieciešams „pārvietot” kādu sen iestāvējušos lielu un smagu sniega kupenu. Nereti šie sniega pūtēji ir aprīkoti ar elektrisko starteri, kas aukstā ziemas rītā atvieglos motora iedarbināšanu, apsildāmiem rokturiem, priekšējo halogēno lukturi. Jaudīgākajiem sniega pūtējiem ir iespēja mainīt braukšanas virzienu, izmantojot uz rokturiem izvietotās sviras, tādējādi atvieglojot agregāta manevrēt spēju. 
 
Ja Jums ir iegādāts zāles pļāvēja traktoriņš, tad pastāv liela iespēja (ne visiem traktoriem ražotājs ir paredzējis šādu iespēju), ka varēsiet to izmantot sniega novākšanai. Pirms tam gan ir nepieciešams iegādāties pašu sniega lāpstu vai pūtēju, ko uzmontēt uz traktora. Papildus lāpstai vai pūtējam jums nāksies iegādāties riteņu atsvarus un sniega ķēdes, kas uzlabos riteņu „saķeri” ar ceļu. Šāds sniega novākšanas variants ir piemērotākais, ja jātīra ir pagarāks piebraucamais ceļš vai lielāka platība, jo sniega arkla vai lāpstas darba platums ir vismaz 1 metrs, turpretī mobilajiem sniega pūtējiem 53 – 76cm, kā arī traktora pārvietošanās ātrums būs lielāks. Taču mobilais sniega pūtējs ir daudz manevrēt spējīgāks, kas dod lielas priekšrocības, strādājot grūtāk pieejamās vietās, piemērām, privātmāju pagalmos. Arī uzglabāšanas ziņā mobilais sniega pūtējs būs daudz kompaktāks.
 Ja vēlaties ar savu dārza traktoru novākt arī sniegu, tad ir jārēķinās ar zināmiem izdevumiem – sniega lāpstas cena no Ls125,  savukārt sniega pūtēja cena būs no 1180 – 1600Ls, klāt gan vēl ir jāpieskaita atsvaru un sniega ķēžu cena Ls 170 -Ls250.
Cenas mobilajiem sniega pūtējiem ir Ls375 – Ls1300. 
 
 
Iegādājoties šo tehniku, ļoti svarīgi būtu no sākuma pārliecināties, vai attiecīgai tehnikas vienībai ir nodrošināts serviss un savlaicīga rezerves daļu piegāde, jo kā jau jebkura tehnika, arī šī mēdz „niķoties”. Gan traktoram, gan mobilajam sniega pūtējam ir nepieciešamas regulāras tehniskās apkopes – eļļas maiņa, gaisa filtra maiņa, eļļas filtra maiņa u.c.. Ja sniega novākšanas tehniku uzstādāt uz dārza traktora, tad jārēķinās ar diezgan ‘ķimperlīgu” un ilgstošu darbu, kas prasa zināmas tehniskas dotības. Vēlamāk ir uzticēt šo darbu speciālistam, kas garantēs pareizu un precīzu agregāta darbību. Iegādājoties šo preci, specializētajos dārza preču veikalos Jums ir tiesības pieprasīt šādu pakalpojumu. 
 
Jāatzīst, ka šo agregātu izmantošanas iespējas ir visai ierobežotas, jo nav paredzēts, ka ar sniega pūtēju vai sniega lāpstu varētu darīt vēl kādus saimnieciskus darbus.