Husqvarna Atuomower zāles pļāvēja tests

Intervija ar Husqvarna Latvia vadītāju Juri Marhileviču.

Kāda ir Husqvarna zāles robotu vēsture? Kā tas sākās?

Husqvarna robotizētajiem zāles pļaušanas robotiem jau ir 20 gadu vēsture. Pēc būtības robotizētā zāles pļaušanas robota pamata tehnoloģiskā ideja ir līdzīga robotizētajam putekļu sūcējam. Abas iekārtas autonomi pārvietojas, uzlādējas un sūc putekļus vai pļauj zālāju. Programmatūras idejas līmenī abas ierīces ir kā brāļi.

Kuras paaudzes Automower roboti ir šobrīd nopērkami?

Šobrīd aktuālā ir trešā paaudze. Pirmie roboti bija ļoti primitīvi, ja salīdzina ar šodienu. Tos vajadzēja pašam nest uzlādēt. Pieslēdz pie tīkla un robots uzlādējās apmēram 2 stundas un tad apmēram 2 stundas pļauj. Tātad, pie tādiem pašiem gabarītiem kā mūsdienu iekārta, tā spēja apkalpot divas reizes mazāku platību. Un nevarēja pat teikt, ka tie ir autonomi roboti, jo tev pašam jānes uzlādēt un tad jāpalaiž pļavā. Bet nu tik un tā – robots pļauj pats, nevajag pakaļ staigāt.

Vai jau pirmās paaudzes robotiem pļaujamais zālājs bija jāierobežo ar drātīm?

Jā, tas bija uzreiz. Tagad pa šiem gadiem ir attīstījušies signālu pārraidīšanas un nolasīšanas veidi, kā arī algoritmi kā robots pārvietojas. Arī zemē ierokamie vadi ir noklāti ar sudrabu, lai saglabātu vajadzīgo signāla stipruma kvalitāti. Teritoriju izmēri arvien pieaug un mums ir objekti, kur ir iestrādāts līdz kilometram garš vads un viss darbojas. Daļā gadījumu gan ir jāliek signāla pastiprinātājus, bet tas ir tikai jaudīgākajam Automower 265 modelim.

Ar ko jaunākās paaudzes aparāti būtiski atšķiras no iepriekšējās paaudzes produktiem?

Nākamajā gadā uz sezonas sākumu mainīsies produkta paaudze un 2 vai 3 šobrīd aktuālos modeļus nomainīs četri jauni. Jaunā platforma atšķiras ar lietošanu, tā ir daudz intuitīvāka un vienkāršāka, saprotamāka. Iepriekš ar robotu attālināti varēja sazināties nosūtot speciāli noformētas īsziņas, taču tagad jau robots vadāms ar ērtu mobilo lietotni. Tagad pat zāles pļaušanas augstumu var iestatīt no lietotnes, vairs nevajag iet pie robota un manuāli veikt šīs izmaiņas. Daļa robotu modeļu ir aprīkojami ar GPS moduli, kas ļauj noteikt robota atrašanās vietu un tas būs noderīgi, ja to kāds ļaunprātis izlems nospert. Bet pat ja robots tiks aiznests prom, to sargā drošības kods un ierīci nevar bez atbloķēšanas izmantot ar citu uzlādes staciju. Tāpat ar katru paaudzi roboti kļūst efektīvāki un aprīkoti ar arvien klusākiem motoriem, kas ļauj tos netraucēti izmantot visu cauru diennakti. Jā, robots turpinās pļaut zāli arī naktī un ar savu darbību neuzmodinās no miega.

Ja agrāk roboti strādāja tā, ka pļaušanas laukuma zonējumu vajadzēja ieprogrammēt un sadalīt (uzdod procentuāli, kādā zonā un cik pļaut, lai nosegtu vienmērīgi), tad šobrīd jaunie roboti to jau dara automātiski. Protams, ir palikusi iespēja zonas pašam pielāgot manuāli, tomēr prioritāte ir pilnīga automātika. Robots pats izlems kā kustēties, lai viss zālājs būtu maksimāli vienmērīgi nopļauts.

Kādam ir jābūt zālājam un tā platībai, lai ir jēga no šāda robota?

Uzreiz ir jāsaprot, ka konkrētai zālāja platībai ir jāpiemeklē atbilstošs robots. Mazākais un arī lētākais robots paredzēts zālājiem ar platību līdz 500 m². Pilsētās tipiski ir mājas uz zemes gabala no 600-800 m². Ja ņemam nost māju, bruģi, šķūni un garāžu, tad rēķinām, ka atliek aptuveni 300-500 m² zālāja. Mēs redzam, ka tur ir ļoti liels potenciāls nākotnē. Blīvi apdzīvotās pilsētās, privātmāju mazie rajoni – viņiem ir mazi zemes gabaliņi. Protams, apsaimniekot un appļaut šādas platības zālājus neprasa daudz izdevumu un laika, tāpēc cilvēki tiek ar to galā bez robotiem. Cilvēki ne vienmēr gribētu tērēt vairāk naudas, lai kāds pļaušanas darbus darītu viņu vietā. Tāpat nozīmīgs faktors ir vidējais ienākumu līmenis, kas Latvijā nav diez ko augsts. Skandināvijā robota budžets ir 10-15% no viņu algas, varbūt 20%, tad mūsu gadījumā tā cena ir vidējā alga reiz 6. Tas izsaka visu. Tomēr situācija uzlabojas un cilvēki arvien vairāk ir gatavi maksāt par ērtībām.

Mazākais robots šobrīd maksā aptuveni 1100 eiro. Tā uzstādīšanas izmaksas ir vēl aptuveni 100 eiro. Piezīmēšu arī, ka mazākie roboti ir tik vienkārši, ka cilvēks var izlasīt instrukciju un veikt uzstādīšanu arī pats. Eiropā ir pat veikti vairāki testi, kad vienkāršākie robotu modeļi doti cilvēkiem bez tehniskām zināšanām un viņi savos mazajos dārzos pēc lietošanas pamācības izlasīšanas ir spējuši tos paši uzstādīt. Tomēr ja cilvēks pats nevēlas nodarboties ar šādām lietām, tad Husqvarna dīleris var veikt uzstādīšanas darbus. Robota saimnieks tikai pasaka kurus zālāja apgabalus vēlas apkopt un norāda zonas kur robotam nav jābrauc. Balstoties uz šo informāciju, dīlera speciālisti pareizi ievilks norobežojošo drāti un pareizi sakonfigurēs robotu darbam. Rezultātā robots izdarīs maksimāli daudz.

Husqvarna arī nemitīgi strādā, lai atjaunotu programmatūru. Apmēram gadā reizi tiek atjaunota programmatūra un rezultātā pat vecākiem modeļiem palielinās veiktspēja. Daudzi klienti pēc pļaušanas sezonas noslēgšanas izvēlas robotus aizgādāt pie dīlera, kur tie pa ziemu tiek apkopti, atjaunināti un atsākoties pļaušanas sezonai tādējādi pilnībā gatavi darbam.

Kādi ir galvenie ieguvumi no šādas ierīces?

Cilvēki arvien vairāk sāk novērtēt savu brīvo laiku, jo tā kļūst arvien mazāk. Tātad galvenā prioritāte ir iegūtais brīvais laiks. Kā mēs sakām – ar jebkuru citu zāles pļaušanas tehniku tu sev iegādājies darbu. Tu iegādājies iekārtu ar kuru strādāsi. Šī ir vienīgā iekārta ar kuru tu nopērc sev brīvu laiku. Protams, tas nav galvenais un vienīgais ieguvums. Katram jau citi tie kritēriji. Vienam svarīgs brīvais laiks, citam – perfekts angļu mauriņš. Šajā gadījumā iekārta dod abas iespējas.

Kā notiek zāles pļaušana klasiskajā veidā? Tu nopļauj zāli un tad tā aug līdz kaut kādam brīdim, kad tevi vairs neapmierina. Tad to nocērp atkal līdz tam augstumam, kā tev patīk. Tad atkal aug un tu atkal nogriez. Vidēji ir tā – sākumā smuka zāle, tad nedaudz nesmukāka, un tad vēl un vēl nesmukāka. Šie cikli visu laiku turpinās. Robota gadījumā tu iestati sev vēlamo zāles augstumu un tas cikls ir visu laiku vienāds. Līdz ar to, tev vienmēr ir vienāds izskats, vienādā līmenī nopļauts mauriņš. Robotam adaptācijas laiks ir vidēji 1 mēnesis, kopš robots strādā. Pirmos efektus redz jau pēc 2 nedēļām. Tā normāli – pēc mēneša. Zālājs kļūs biezāks un sulīgāks.

Pļaujot zāli svarīgi no stiebra augstuma nogriezt ne vairāk par trešdaļu – tas skaitās veselīgi. Zālei ir pārāk liels šoks, ja tu nogriez par daudz. Tad stiebrs nīkuļo kādu laiku un tad tikai sāk ataugt. Zālājs tāpēc ir retāks un nedzīvāks. Ir nozīme arī izmantoto asmeņu tipam, jo robots regulāri pļaujot ar skalpelējošo nazi zāles stiebru noskalpelē (iegūstam taisnu nogrieztu līniju) un zāle ātrāk atgūstas un turpina augt. Ar citiem pļaušanas instrumentiem zāles stiebrs tiek nosists, jeb noplēsts un šādi pļauts zālājs ilgāk atgūstas. Robota gadījumā starp pļaušanas reizēm zāle izaug ne vairāk kā 5 milimetri. Ko tas nozīmē? Starp zālāju nokrīt tie mazie gabaliņi, kas nepaspēj izžūt, bet uzreiz pārstrādājas kā mikroelementi. Un daudzums ir mazs, bet regulārs. Ja nopļaujam šādu garu zāli, tad tas gabals zemē nesadalās, bet vienkārši aizdambē zemes poras un rezultātā veidojas sūna. Vēl papildus labums – robots ar laiku iznīcina sūnu pat ēnainās vietās, jo augsne vairs nav skāba. Latvijā aktuāla ir arī kurmju problēma. Teritorijā, kurā strādā robots, kurmju nav. Viņiem nepatīk tās vibrācijas.

Robotizēto zāles pļāvēju īpašnieki pat saka, ka viņiem rodas sajūta, ka zāle pārstāj augt. Tā vienkārši ir vienā garumā visu laiku. Pēc tam jau jūti, ka vairs netērē laiku šai nodarbei. Nākamais jau ir mīkstāks zālājs, īpaši labi to var just, ja staigā ar basām kājām. Arī kuplāks, biezāks, tumšākā krāsā. Tie ir pamatieguvumi, ko nevar parādīt pārdošanas brīdī. Protams, var parādīt pie kāda lietotāja, to arī cilvēki izmanto. Liela daļa jauno klientu, kas iegādājas robotu, patiesībā ir kaimiņi tiem, kas nopirka pagājušajā gadā. Tā tas strādā gan Skandināvijā, gan pie mums – tā ir globāla parādība.

Cik daudz cilvēks velta laiku zāles pļaušanai?

Tas ir atkarīgs no tā kāda zāle, kāda zālāja platība un kāda ir tava attieksme pret pļaušanu. Principā, normāli būt pļaut zālāju reizi 10 dienās. Bet arī augšanas cikli ir dažādi – līdz vasaras vidum zāle aug intensīvāk, pēc tam lēnāk.

Katrs pats zina savu laiku. Jautājums arī – ar ko tu pļauj? Var pļaut ar mazu mašīnu, vai atkal mazu teritoriju ar ļoti lielu mašīnu. Daudzi tā dara, lai izdarītu to ātrāk. Apzināti izvēlas daudz lielāku un jaudīgāku tehniku, lai šķietami varētu paveikt darbu ātrāk. Taču te ir arī nianses – ja izvēlas lielāku pļāvēja platumu, laiku var arī neietaupīt, jo tas netiek šaurās lietās. Tad vēl ir jāapbraukā un jātrimmerē, tad kopējais laiks tik un tā palielinās. Ja laukums ir lielāks, tad nopļauj ātrāk. Taisnos gabalus – jā. Bet ja sākas apkārt dobēm un puķēm – grozīšanās paņem visvairāk laiku. Ja tev ir futbola laukums, kur nav šķēršļu, tad viennozīmīgi – jo lielāka jauda un platums, jo ātrāk to izdari un miers. Bet cik daudziem cilvēkiem pie mājas ir futbola laukuma tipa zālāji?

Cik daudz Husqvarna Automower roboti ir pārdoti Latvijā?

Katru gadu šo robotu pārdošanas apjomi pieaug no 35-45% salīdzinot iepriekšējiem gadiem. Latvijā šie produkti nopērkami jau 12 gadus. Ir bijušas pat versijas ar Saules baterijām – tas bija kā papildus elements, iestrādāts robota korpusā. Bet ar mūsu laikapstākļiem tā efektivitāte ir ļoti zema. Dienvidu valstīs efektivitāte gan ir augstāka un šādi var pielādēt akumulatoru un mazliet retāk nāk lādēties uz bāzes staciju.

Šobrīd robotizēto zāles pļāvēju izvēle Latvijā nav pārāk liela, bet šis ir gads, kad tirgū ir parādījušies vairāki jauni spēlētāji. Mums ir 20 gadu vēsture, līdz ar to mēs esam droši par savu produktu. Citi ražotāji tajā vilcienā sāk lekt tikai tagad.

Ar ko Husqvarna roboti ir pārāki par konkurentiem?

Pamatā tā ir ilgu gadu darba laikā gūtā pieredze. Mums bija laiks kļūdīties un mācīties no savām kļūdām. Citu kļūdas jau nebija iespējams novērot, jo mēs esam flagmaņi, pionieri. Uz mums tā nasta gulstās – pašiem kļūdas pieļaut un tad arī labot.

Ko varam sagaidīt nākotnē?

Tas ir labs jautājums. Kas to lai zina kā izskatīsies dārzs pēc 10 gadiem? Robots vienmēr strādās pie tā, lai viņš ir maksimāli autonoms, taupīgs. Ar laiku šādi roboti pieejamāki būs arī budžeta ziņā – tas ir fakts. Tas galvenokārt pateicoties lielākai konkurencei, jo gandrīz visi ražotāji meklē iespējas piedāvāt alternatīvu no savas puses. Būs lielāka konkurence savā starpā – tas gala patērētājam nes tikai labumu. Pirmkārt, vari izvēlēties, otrkārt, arī cenas spiež uz leju. To es varu paredzēt.

Parasti par jaunām iespējām un funkcijām uz priekšu nerunā, tās glabā līdz pēdējam. Kā jau minēju iepriekš, vēl ir kur augt lietotnes un kopējās lietojamības ērtuma ziņā. Šī ir tikai pirmā paaudze, kad šāda mobilā lietotne ir palaista. Iedomājies kāds bija kādreiz pirmais viedtālrunis un kāds tas ir šobrīd. Taču nevajag aizmirst, ka tomēr tas ir zāles pļāvējs – viņa pamatfunkcija ir nopļaut zāli, izdarīt to kvalitatīvi, klusi. Un Husqvarna neatlaidīgi strādā pie tā, lai uzlabotu savus robotus gan tehniski, gan programmatūras ziņā.
 

- Informācija no kursors.lv