Iegādājoties dārza tehniku, daudzi ir uzdevuši jautājumu: ar ko atšķiras raideris no traktora? Šajā materiālā ieskicēsim galvenās atšķirības un priekšrocības šiem dārza darba rīkiem, lai palīdzētu jums izvēlēties piemērotāko savam darbam.

 

Sāksim ar kopīgo. Abiem kopējs ir tas, ka, atšķirībā no zāles pļāvēja, gan traktoram, gan raiderim ir lielāks pļaušanas platums. Turklāt, pļaujot zāli, nav ilgstoši jāstaigā līdzi kā tas ir ar zāles pļāvēju, bet var vienkārši sēdēt sēdeklī. Tas būtiski atvieglo darbu gadījumā, ja ir jāuztur lielāka platība – zāle tiek nopļauta ātrāk un to paveikt ir fiziski vieglāk.

 

Gan raideris, gan traktors ir savā ziņā universāli darba rīki, kurus var izmantot arī citām ikdienā nepieciešamām vajadzībām visa gada garumā. Piemēram, sniega tīrīšanai, lapu vākšanai, kravu pārvadāšanai ar piekabi un tamlīdzīgi.

 

Galvenā atšķirība starp raideri un traktoru ir fundamentāla – raideris darbojas ar aizmugures piedziņu un tā pļaušanas mehānisms ir novietots priekšā. Tā ir privilēģija, jo zāle netiek nobraukta un pļāvums ir kvalitatīvāks, turklāt var vieglāk piekļūt grūti nopļaujamām vietām – zem krūmiem, soliem, ap kokiem u.tml..

 

Salīdzinājumā ar traktoru, raiderim ir labākas manevrēšanas spējas. Tā stūrējošie riteņi ir aizmugurējie, tāpēc tam ir mazāks apgriešanās rādiuss un raideris ir vieglāk vadāms. Arī tā dzinējis atrodas aizmugurē, radot pareizāku smaguma centru. Tas būtiski atvieglo darbu raidera operatoram, kuram pļaušanas teritorija ir vieglāk pārredzama, jo vairs netraucē dzinēja pārsegs. Pateicoties lielākai manevrētspējai, pļaušanas ātrums raiderim ir par 30% lielāks nekā dārza traktoram.

 

Lielākajai daļai raideru ir pļaušanas bloka servisa pozīcija. Tas nozīmē, ka pēc darba tas ir vieglāk apkopjams – pļaušanas bloku pavisam vienkārši, bez instrumentu palīdzības var novietot vertikālā pozīcijā. Šāda pļaušanas nažu tīrīšana vai asināšana kļūst daudz vieglāka un mazāk laikietilpīga.

 

Atšķirībā no dārza traktoriem, vairāki raideru modeļi ir aprīkoti ar visu riteņu piedziņu (AWD). Tas nozīmē, ka varēsiet pļaut mauriņu vasarā vai izmantot sniega šķūri ziemā arī lielākos slīpumos un bez papildus palīgrīku (piemēram, sniega ķēžu) izmantošanas.

 

Raidera montāžas kvalitāte ir augstāka, pagarinot kalpošanas ilgumu. Vairums raideru ir aprīkojami ar “Combi” pļaušanas bloku. Tā ir iespēja nopļauto zāli gan mulčēt (sīki sasmalcinot un atstājot zālājā kā mēslojumu), kā arī izmest uz aizmuguri, turklāt tas ir izmantojams, ja zāle tiek pļauta reti un ja tā ir gara.

 

Kas attiecas uz traktora priekšrocībām, tad ir vērts atzīmēt salīdzinoši lētāko cenu un mazliet zemākās remonta izmaksas, tomēr, ja domājat par funkcionalitāti ilgtermiņā, izdevīgāk ir iegādāties tieši raideri.

 

Protams, šajā ziņā ir vēl daudz dažādu nianšu. Ja jums ir radušies papildus jautājum, gaidīsim ciemos un priecāsimies palīdzēt, sniedzot bezmaksas konsultāciju kādā no HUSIS.LV tirdzniecības vietām Latvijā.